AP: Serbia mban paradën ushtarake mes tensioneve me Kosovën

“AP” shkruan për paradën e sotme ushtarake të Serbisë dhe lidhjen e saj me çështjen e Kosovës.

Serbia mbajti një paradë ushtarake të premten për të shënuar Ditën e Fitores, humbjen e Gjermanisë naziste në Luftën e Dytë Botërore, në një shfaqje të dukshme të forcës mes tensioneve në rritje me Kosovën, raporton “AP”.

Parada në qytetin jugor të Nishit përfshinte 4,000 trupa, 300 mjete ushtarake dhe 40 aeroplanë, duke përfshirë dy helikopterë rusë të betejës të fluturuar nga ekipet ruse – një shfaqje e aleancës në rritje politike dhe ushtarake me Moskën.

“Unë shpresoj se nuk do të duhet të përdorim (ushtrinë) kundër askujt,” tha Presidenti serb Aleksandar Vuçiç. “E gjithë kjo duhet të shërbejë kryesisht si një pengesë kundër një sulmi të agresorit”.

Tensionet janë shtuar në rajon, me Serbinë dhe Kosovën duke akuzuar njëri tjetrin për të minuar përpjekjet për pajtimin pas një lufte të vitit 1998-99 e cila përfundoi pas ndërhyrjes së NATO-s. Kosova, një ish-krahinë serbe, shpalli pavarësinë në vitin 2008. Por Beogradi nuk e njeh atë.

Çdo ndërhyrje ushtarake nga Serbia në Kosovë do të shkaktonte një përleshje të drejtpërdrejtë me paqeruajtësit e udhëhequr nga NATO të vendosur atje.

“Serbia është një vend i lirë dhe nuk do të lejojmë askënd të kërcënojë lirinë e tij”, tha Vuçiç për ushtarët dhe mijëra njerëz që u mblodhën për të parë paradën.