Dhoma e Përfaqësuesve nesër dërgon aktakuzën kundër Trumpit në Senat

Dhoma e Përfaqësuesve e Kongresit amerikan do të votojë nesër për dërgimin e akuzave në Senat për tërheqjen e presidentit Donald Trump, thanë disa ligjvënës demokratë për AP.

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi thirri një takim sot në Uashington, duke i dhënë fund bllokadës së aktakuzave gati një muaj pasi Kongresi votoi tërheqjen e Trump me akuzën e abuzimit të pushtetit dhe pengimit të Kongresit.

Pelosi sugjeroi që Dhoma e Përfaqësuesve të votojë nesër për dërgimin e aktakuzës dhe emërimin e një demokrati në këtë rast, raporton AP.

Ky veprim do të nisë vetëm gjyqin e tretë të tërheqjes presidenciale në historinë amerikane. Gjyqi duhet të fillojë brenda disa ditësh.

Drejtuesi i shumicës republikane, Mitch McConnell do të takohet më vonë gjatë ditës pas dyerve të mbyllura me senatorët e Partisë Republikane për të negociuar kushtet e gjyqit, transmeton KosovaPress.

Në dhjetor, Dhoma e Përfaqësuesve votoi në një rezolutë me dy pika, duke akuzuar Trump për përpjekjen për të detyruar Ukrainën të nisë hetimet, ku ai personalisht do të përfitonte politikisht. Presidenti është akuzuar se ka abuzuar me pozitën e tij dhe ka penguar një hetim të kongresit në Ukrainë.

Sidoqoftë, për gati një muaj, Pelosi nuk pranoi të dërgojë një rezolutë me aktakuzat në Senat, në një përpjekje për të bindur McConnell, i cili mbështet fuqimisht presidentin Trump, të pranojë të dëshmojë në një gjykim në Senat nga ndihmësit kryesorë të presidentit amerikan dhe të urdhërojë që dokumentet të paraqiten në Shtëpinë e Bardhë.

Pelosi tha se demokratët besojnë se ka prova të mjaftueshme për të tërhequr Trump nga detyra.

Ata duan të dëgjojnë dëshminë e të paktën katër prej ndihmësve të Trump, përfshirë ish-këshilltarin e Sigurisë Kombëtare, John Bolton, si dhe ushtruesin e detyrës së shefit të shtabit të Shtëpisë së Bardhë, Mick Malwayne.

Asnjë prej tyre nuk dëshmoi në Dhomën e Përfaqësuesve pasi presidenti i urdhëroi ata ta bëjnë këtë, por Bolton javën e kaluar shprehu gatishmërinë për të dëshmuar në Senat nëse ai merr një thirrje detyruese.