Edita Tahiri kritikon Albin Kurtin: U tregua inferior, ishte si nxënës i klasës së parë

Ish kryenegociatorja e Kosovës për dialogun Kosovë – Serbi tha se kryeministri Albin Kurti, u tregua inferior karshi Vuçiqit, dhe se e ka dëmtuar Kosovën.
Madje, Tahiri shtoi se Kurti e ka vendosur Kosovën në pozitë të vështirë pas takimit të djeshëm.
“Jemi në fazën finale të dialogut, dhe Kurti më habiti, se Kurti ka qenë mjaftë i ashpër kur ka qenë opozitarë drejtë qeverisë, madje edhe me dhunë, por në ato pika që i pash, dhe në deklaratën që e pash, Kurti u tregua shumë inferior, në fakt thoshte se e donte një dialog si fillimi i ri , dhe ai ishte si nxënës i klasës së parë, dhe e ka dëmtuar Kosovën, dhe e ka vendosur Serbinë në pozitë më të mirë”, tha Tahiri.