Tortë e lehtë pa sheqer, miell, qumësht dhe gjalpë

Kjo tortë përgatitet shpejt dhe me lehtësi, është e shijshme, e shëndetshme dhe e përshtatshme për diabetikët dhe ata që konsumojnë ushqim glutenfree.

Përbërësit:

1 filxhan prej 250 ml arra

1 filxhan fruta (pemët më të bukura të maleve, siç janë manaferrat dhe të tjerat)

1 lugë pluhur gatimi

3 vezë

Një shurup pak panje sipas dëshirës.

Përgatitja:

Vendosni arra në blurës derisa të bëhen pluhur. Shtoni vezët dhe pluhurin e pjekjes dhe përzieni masën.

Transferoni përzierjen në një tavë të shtruar me letër për pjekje dhe shtoni frutin në përzierje.

Nëse është e nevojshme, shtoni pak shurup panje nëse preferoni një shije të butë. Piqeni në furrë të nxehtë për 30 minuta në 180 gradë censiuz.

Hidhni një sy në recetë dhe bëni atë sot.