Tortë me çokollatë: Ka shije të mrekullueshme!

Përgatitet thjesht dhe relativisht shpejt
Përbërësit:

– 80 gr miell;
– 20 gr. kakao pluhur;
– 3 të verdhë të vezëve;
– ¼ e lugës së vogël sodë buke;
– ½ e lugës së vogël pluhur për ëmbëlsira;
– 55 gr sheqer;
– ¼ e lugës së vogël kripë;
– 5- ml vaj; – 100 ml qumësht;
– 1 lugë e vogël ekstrakt vaniljeje;
– 3 të bardhë të vezëve;
– 60 g sheqer;
– gjysmë luge e vogël lëng limoni.

Për shtesë:
– 300 ml ujë;
– 40 g nisheste;
– 350 g qumësht pluhur;
– 200 gr. sheqer;
– 50 g kakao pluhur;
– 150 g gjalpë.
Përgatitja:
Përgatitja e desertit është shumë e thjeshtë, ndërsa procedurën e hollësishme, hap pas hapi, shikojeni në videon në vijim!