fbpx

Ushtria kineze paralajmëron se mund të godasë Hong-Kongun brenda 10 minutave, vendos trupat në kufi

Ushtria kineze ka deklaruar se do t’u duheshin vetëm dhjetë minuta që të arrijë Hong-Kongun, derisa protestat po vazhdojnë për të dhjetën javë me radhë.
Mijëra anëtarë të ushtrisë duke valëvitur flamuj të kuq një një stadium të sportit në një qytet përballë kufirit me Hong Kongun sot, një ditë pas paralajmërimit për luftë.

Kina ka vënë trupa shtesë në kufi dhe po pret që të intervenojë që të ndalë protestat në një kohë kur ndikimi kinez mbi këtë vend të vogël po rritet.

ShBA ka paralajmëruar Kinën që të mos ndërhyjë, ndërkohë Kina ka thënë se amerikanët janë ata që po krijojnë destabilizim në këtë rajon.