Vucic zbulon temat kryesore që do të fliten në Berlin me Merkelin e Thaçin

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vucic ka demantuar mediat duke thënë se takimi i 29 prillit në Berlin nuk ka të bëjë fare me ndonjë zgjidhje për Kosovën.

Vucic ka zbuluar se takimi me palën kosovare në Bruksel, ku të pranishëm do të jenë edhe kancelarja gjermane Angela Merkel dhe presidenti i Francës, Emmanuel Macron, si çështje kryesore do të jetë çështja e taksës dhe vazhdimi i dialogut.

Sipas tij këto 2 çështje do të zgjidhjen për të vazhduar me proceset e tjera që janë mes dy palëve.

“Ne presin bisedime të vështira me zyrtarë shqiptarë, nuk do të jetë e lehtë me Merkel dhe Macron, por kjo nuk ka të bëjë me ndonjë zgjidhje për Kosovën. Do të flitet për taksën dhe nëse do të ketë një vazhdim të dialogut. Asnjë zgjidhje nuk po duket. Kjo është një nga gënjeshtrat që nuk do të isha veçanërisht e shqetësuar, “tha presidenti i Serbisë.

Ndërkaq, nga Kosova për në Berlin do të udhëtojë presidenti Hashim Thaçi dhe kryeministri Ramush Haradinaj, ku do të priten nga Merkel dhe Macron.